Poradzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest bardzo trudne. Wymaga to czasu i stopniowego oswajania emocji nam towarzyszących. Niestety w tych pierwszych najcięższych chwilach należy też dopełnić szeregu formalności – związanych z organizacją pogrzebu, ubezpieczeniem, sprawami urzędowymi czy powiadomieniem rodziny… Zapoznaj się z krótkim poradnikiem, który stworzyliśmy, by Ci to ułatwić. Jeśli nie czujesz się na siłach – możemy wziąć te wszystkie przykre obowiązki na siebie – wystarczy, że się z nami skontaktujesz.
GDY UMIERA KTOŚ BLISKI…
Image module

Po pierwsze – lekarz lub pogotowie

Gdy bliską osobę odbiera nam choroba i śmierć następuje w domu, pierwszym krokiem powinno być wezwanie lekarza rodzinnego bądź lekarza z pogotowia ratunkowego celem stwierdzenia zgonu oraz wypisania dokumentów: karty zgonu oraz informacji dla administracji cmentarza.
Image module

Po drugie – w tych ciężkich chwilach nie powinniśmy zostawać sami

jeżeli w pobliżu nie ma nikogo, warto zadzwonić po kogoś bliskiego, kto nas wesprze i posłuży radą lub poprosić o towarzystwo choćby sąsiada.
Image module

Po trzecie – zadzwoń do nas

Po przybyciu, lekarz bądź osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu wypisze protokół i kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest kontakt z całodobowym numerem telefonu Gorzowskiego Domu Pogrzebowego: 531 555 231
Image module

Po pierwsze – szpitalny dział statystyki

W chwili, gdy Bliski umiera w szpitalu, nie zostajemy sami. W pobliżu znajdzie się na pewno ktoś z rodziny lub personelu, kto nam pomoże i powie, co mamy robić dalej. Kartę Zgonu wraz z kartą potwierdzenia odbioru zwłok wydaje w takiej sytuacji bliskim zmarłego szpitalny dział statystyki.
Image module

Po drugie – sprawdź czas od przyjęcia do szpitala

Sytuacją szczególną jest ta, gdy zgon nastąpi w czasie krótszym niż dwanaście godzin od przyjęcia osoby do szpitala. Z powodu niedostatecznych informacji o przyczynie śmierci konieczna może być sekcja zwłok.
Image module

Po trzecie – skontaktuj się z nami

Kolejnym krokiem jest kontakt z całodobowym numerem telefonu Gorzowskiego Domu Pogrzebowego: 531 555 231. Na spotkaniu podpiszemy upoważnienie do odbioru ciała osoby Zmarłej ze szpitala oraz ustalimy wszelkie szczegóły dotyczące zorganizowania pogrzebu.
Image module

Po pierwsze – deklaracja

To Rodzina lub osoby upoważnione decydują o wyborze firmy pogrzebowej składając w tym celu deklarację w czasie przyjęcia pacjenta do hospicjum.
Image module

Po drugie – nie musisz nigdzie dzwonić

W przypadku wyboru naszej firmy do organizacji pogrzebu w momencie zgonu, to hospicjum zawiadomi nas o konieczności przewiezienia osoby zmarłej do naszej chłodni.
Image module

Po trzecie – szczegóły ceremonii pogrzebowej

Szczegóły organizacji ceremonii pogrzebowej omówimy na spotkaniu w Gorzowskim Domu Pogrzebowym (przy ul. Żwirowej 21C) Zawsze jesteśmy do dyspozycji pod całodobowym numerem telefonu: 531 555 231
Image module

Po pierwsze – policja

Gdy śmierć nastąpi w wyniku wypadku, samobójstwa lub gdy podejrzewane jest morderstwo, oprócz pogotowia należy wezwać Policję, ta zaś zawiadamia Prokuraturę. Ciało zmarłego zostaje przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie ustalana jest przyczyna zgonu i wystawiana Karta Zgonu.
Image module

Po drugie – w tych ciężkich chwilach nie powinniśmy zostawać sami

jeżeli w pobliżu nie ma nikogo, warto zadzwonić po kogoś bliskiego, kto nas wesprze i posłuży radą lub poprosić o towarzystwo choćby sąsiada.
Image module

Po trzecie – zadzwoń do nas

Po uzyskaniu pozwolenia na odebranie ciała zmarłego prosimy o kontakt z Nami pod całodobowym numerem telefonu: 531 555 231
0
dni w roku
Pracujemy w systemie całodobowym przez wszystkie dni w roku, więc o każdej porze dnia i nocy przyjmiemy zgłoszenie, przewieziemy osobę Zmarłą do naszej chłodni, a także załatwimy wszelkie formalności i zorganizujemy pogrzeb.
0
telefonów
Na tym etapie można na spokojnie powiadomić najbliższe, kluczowe osoby – wystarczy wybrać do 5 osób i poprosić je o przekazanie informacji pozostałym zainteresowanym.
0
godziny
Pogrzeb musi odbyć się do 72 godzin od daty śmierci, a w przypadku gdy zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej, to pochówek powinien nastąpić do 24 godzin od daty stwierdzenia zgonu przez lekarza.

Dokumenty do przygotowania lub uzyskania:

  • KARTA ZGONU - warto ją skopiować kilkakrotnie, ponieważ może być przydatna przy sprawach spadkowych, w instytucjach finansowych oraz ubezpieczalniach,
  • DOWÓD OSOBISTY ZMARŁEGO,
  • ZAŚWIADCZENIE Z ZAKŁADU PRACY - o zatrudnieniu lub w przypadku emeryta lub rencisty ostatni odcinek emerytury lub renty,
  • ODPIS AKTU URODZENIA - tylko jeżeli zmarły to dziecko,
  • KSIĄŻECZKA WOJSKOWA - jeżeli zmarły to mężczyzna poniżej 50 roku życia,
  • AKT MAŁŻEŃSTWA - jeżeli zmarły to współmałżonek,
  • SKRÓCONY ODPIS AKTU ZGONU.

Jeśli wyrazisz taką wolę przejmiemy za Ciebie wszystkie obowiązki związane z organizacją pogrzebu i pozwolimy Ci na spokojne i refleksyjne przeżycie czasu żałoby. Pomożemy podjąć szereg decyzji, m.in. o rodzaju trumny, wyborze kwiatów, wykupieniu kwatery na cmentarzu. W Twoim imieniu wystosujemy wniosek o zasiłek pogrzebowy i dopilnujemy, aby wszelkie kwestie w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostały szybko załatwione. Przygotujemy także wzruszającą ceremonię, zadbamy o transport, lokal i poczęstunek dla gości. Zapewnimy uroczystą i poważną atmosferę. Gorzowski Dom Pogrzebowy – do usług.